Premium zemes darījumu tirgus Latvijā šogad visaktīvākais Jūrmalā

Dalīties:


Premium zemes darījumu tirgus Latvijā šogad visaktīvākais Jūrmalā

Līdzīgi kā augstākās klases jeb premium privātmāju tirgū, arī  šīs kategorijas apbūvējamās zemes tirgus šogad sešos mēnešos ir  koncentrējies Jūrmalā, kur veikti teju visi šī  perioda zemes iegādes darījumi. Kūrortpilsētā nopirkti 5 zemesgabali par kopējo summu 3.8 milj. eiro.

Par to liecina premium segmenta nekustamo īpašumu uzņēmuma „Baltic Sotheby’s International Realty” veiktais pētījums par darījumu aktivitāti 2020. gada pirmajā pusgadā trijos apskatītajos reģionos un trijos premium īpašumu tirgus segmentos: dzīvokļi, privātmājas un apbūves zeme Rīgā, Jūrmalā un Pierīgā. Datu apkopojumā pētīta informācija par dzīvokļiem un apbūvējamo zemi vērtībā virs 150 000 eiro un privātmājām, kas maksājušas dārgāk nekā 350 000 eiro.

Šogad pusgadā trīs pārskata reģionos fiksēti  6 premium apbūvējamās zemesdarījumi par kopējo summu 4.18 milj. eiro, no kuriem 5 bijuši Jūrmalā un viens – Pierīgā par 350 000 eiro. Rīgā šogad nav ticis  iegādāts neviens apbūvējamās zemes īpašums šajā kategorijā.
2020. gada 6 mēnešos zemes un privātmāju darījumi kopā veidojuši ceturto daļu no kopējā Latvijas premium īpašumu tirgus.

Vestards Rozenbergs, „Baltic Sotheby’s International Realty” līdzīpašnieks un valdes priekšsēdētājs:

2020. gada 6 mēnešu premium apbūves zemes statistika ir salīdzināma ar, piemēram, 2015., 2016. gadu , kad 6 mēnešu periodā bija novērojama līdzīga aktivitāte (tad tika iegādāti 7 un 8 zemes gabali), lai gan šogad nopirktie 6 zemesgabali to vērtības ziņā teju divkārt pārsniedz minēto divu gadu laikā sasniegto darījumu apgrozījumu. Lai gan šogad iegādāts par 9 zemes gabaliem mazāk nekā pērn attiecīgā laika posmā, kopējais zemes iegādes darījumu apgrozījums šogad ir bijis viens no augstākajiem 8 gadu laikā un vidējā zemes darījuma vērtībā Jūrmalā ir sasniegusi EUR 760,000. No tā var secināt, ka pastāv pieprasījums pēc augstvērtīgiem zemes gabaliem izcilās vietās, kas paredzēti gan privātai apbūvei, gan dzīvokļu ēku attīstībai. Jūrmalā klientu pieprasījums pēc zemes gabaliem privātmāju apbūvei būtībā pārsniedz piedāvājumu, un zemes gabala cena Jūrmalā pirmajā līnijā pie jūras var pārsniegt EUR 500/kv.m. Attiecīgi zemes gabala cena attīstības projektiem var būt vēl augstāka un tiek noteikta vadoties no vietas specifikas un iespējamās apbūves rādītājiem. Klientu motivācija iegādāties zemes gabalus ārpus Rīgas visticamāk saglabāsies arī paredzamā nākotnē, ņemot vērā šogad piedzīvoto -„ Attālinātais darbs, izolācija, un daudzu procesu digitalizācija.

Ilze Mazurenko, „Baltic Sotheby’s International Realty” līdzīpašniece un valdes locekle: „Premium apbūves zemi klienti pērk vai nu pašu vajadzībām, ieguldot brīvos līdzekļus kā investīciju objektā, vai arī, lai izveidotu savai gaumei un vajadzībām atbilstošu premium savrupnamu, vai arī augstākās klases privāto mājokļu projektu attīstīšanai. Pandēmijas laikā novērojām, ka klienti vairāk interesējās par jau gataviem mājokļiem, kur uzreiz bija iespēja dzīvot un izpildīt izolācijas prasības augsta komforta apstākļos, jo jāņem vērā, ka sava mājokļa celtniecība uz tikko iegādātas zemes ir diezgan laika un citu resursu ietilpīgs process. Tomēr viens no 5  Jūrmalā iegādātajiem zemes gabaliem ir bijis diezgan iespaidīgs darījuma vērtības ziņā:  Dzintaru prospektā (pilsētas centrs) nopirkta zeme vairāk nekā  3 000 m² platībā par 2.9 milj. eiro.. Pārējie zemesgabali Jūrmalā iegādāti Slokā (šis ir apjomīgākais pirkums – iegādāti 12 597 m² zemes), kā arī Asaros  un divi zemes gabali Vaivaros. Pierīgā (Baltezerā) notikušais darījums arī bijis diezgan iespaidīgs: iegādāta 6000 m² zeme par  pēdējo 8 gadu laikā augstāko cenu – 349 tūkst. eiro, un tas  ievērojami pārsniedz citu gadu darījumus Pierīgā, kad bija iegādāti vairāk zemesgabalu par daudz zemāku vidējo cenu.

Tas, ka interese arī šādos sarežģītos apstākļos, kādus piedzīvojām pavasarī, nemazina interesi par augstvērtīgu zemes gabalu iegādi, apliecina, ka īpašums labā vietā savu aktualitāti nezaudēs.”

Atgriezties