Komercobjektu vienotais klasifikators

Komercobjektu vienotās klasifikācijas darba grupas ideja

Nekustamo īpašumu tirgū nereti ir raksturīgas situācijas, kad klientam viens komercobjekts tiek pozicionēts atšķirīgi. Šādas nekustamo īpašumu aģentu uzskatu diferences iemesls ir viņu subjektīvie priekšstati par komercīpašumu klasifikāciju, kā arī vispārpieņemta klasifikatora trūkums, kas mazina nozares prestižu.

Lai novērstu viedokļu atšķirības un izstrādātu jomai saistošu komercīpašumu klasifikatoru, tika nolemts izveidot darba grupu, kurā iesaistīti eksperti no Latvijas vadošo nekustamo īpašumu uzņēmumiem un ar nozari saistītām iestādēm: ARCO REAL ESTATE, CBRE, COLLIERS, ICSC Baltijas komiteja, LATIO, NEWSEC, OBER-HAUS, Rīgas pilsētas arhitekta birojs un Valsts zemes dienests; savu atbalstu izteica arī BALSTS, DTZ, KIVI un NAI BALTIJA. Darba grupā ar alianšu un partnerību starpniecību tika pārstāvētas arī citas pasaules mēroga nekustamo īpašumu kompānijas – BNP PARIBAS REAL ESTATE, CUSHMAN & WAKEFIELD un JLL.

Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas vadītā darba grupa sekoja Maskavas piemēram, kad Krievijas galvaspilsētā praktizējošie starptautiski uzņēmumi – CBRE, Colliers International, Cushman&Wakefield, Jones Lang LaSalle, Knight Frank, kopīgi izstrādāja biroju telpu klasifikatoru, taču darba gaitā eksperti vienojās par nepieciešamību papildināt biroju klasifikāciju arī ar tirdzniecības telpu, viesnīcu un noliktavu klasifikatoru.

Līdzšinējā pieredze – vienota un saliedēta Latvijas nekustamo īpašumu uzņēmumu un iestāžu sadarbība – raisa pamatotas cerības par nozares sakārtošanu atbilstoši starptautiski pieņemtiem standartiem, tādēļ darba grupa turpinās pastāvēšanu, lai atjaunotu aktuālo informāciju, papildinātu paveikto un reaģētu uz nekustamo īpašumu tirgus izmaiņām.

Komercobjektu vienotās klasifikācijas darba grupas sastāvs (izstrādātāji):

Dalībnieks Pārstāvētais uzņēmums Uzņēmuma sadarbība
Guntis Kanenbergs Arco Real estate LANĪDA, LĪVA
Roberts Ardavs Latio LANĪDA, LĪVA, FIABCI, CUSHMAN & WAKEFIELD
Vineta Vigupe Valsts Nekustamie Īpašumi
Anita Feldmane Valsts Nekustamie Īpašumi
Ēriks Bergmans Colliers Regulated by RICS, ICSC
Artūrs Lezdiņš CBRE ICSC
Reinis Lauskis CBRE ICSC
Konstantīns Ķiuka Ober Haus Real Estate Latvia LANĪDA, LĪVA, JLL, DTZ, CUSHMAN & WAKEFIELD
Kaspars Korbs Ober Haus Real Estate Latvia LANĪDA, LĪVA, JLL, DTZ, CUSHMAN & WAKEFIELD
Inese Pokule Kivi
Uldis Keinovskis Starlex LANĪDA
Artūrs Lazdiņš Starlex LANĪDA
Gvido Princis Rīgas pilsētas arhitekta birojs
Māris Grīnbergs Valsts zemes dienests