CBRE 2017.gada II ceturkšņa pārskats par Rīgas biroju tirgu

IEROBEŽOTS BIROJU TELPU PIEDĀVĀJUMS SAGLABĀ ZEMU KOPĒJO BRĪVO TELPU ĪPATSVARU

Rīga, 2017. gada 27. jūlijs - Saskaņā ar CBRE Baltics jaunāko Rīgas biroju tirgus pārskatu par šī gada 2.ceturksni, biroju tirgus turpināja būt aktīvs pieprasījuma ziņā, tomēr, salīdzinājumā ar 1. ceturksni, aktivitāte ir mazinājusies. 2017. gada otrajā ceturksnī netika uzsākta jaunu biroju būvniecība, bet gan turpinājās jau iesākto projektu pabeigšana. Biroju ēku attīstītāji turpināja būvniecības sagatavošanas darbus projektiem: New Hanza, kas atradīsies Pulkveža Brieža un Hanzas ielas kvartālā, un Business Garden Rīga, kas atradīsies Kārļa Ulmaņa gatvē, pretī tirdzniecības centram Spice.

Tirgus izpētes un analītikas direktore Vineta Vigupe secina, ka, salīdzinot ar pagājušā gada 1.pusgadu, kopējais brīvo telpu īpatsvars šī gada pirmajā pusgadā ir nedaudz samazinājies, sasniedzot 3,8% no visiem modernajiem A un B klases birojiem Rīgā. Dažos biroju centros ir palielinājusies vakance, galvenokārt tāpēc, ka kompānijas ir pārcēlušās uz jaunām telpām. Tāpat tirgū ir novērojama ilgtermiņa vakance atsevišķām biroju telpām, kuras jau ilgstoši tiek piedāvātas tirgū. CBRE Baltics uzskata, ka šogad liels brīvo telpu īpatsvara kritums nav gaidāms, lai gan tas turpinās samazināties. Lielākas izmaiņas plānojas 2018. gada beigās/2019.gada sākumā, kad biroju ēkas, kuras šobrīd atrodas būvniecības stadijā, tiks nodotas ekspluatācijā (Z-Towers, Jaunā Teika:Teodors, Business Garden Rīga).

Rīgas moderno biroju tirgus galvenokārt sastāv no ēkām, kas uzbūvētas pirms krīzes perioda, un tuvojas brīdis, kad daudzām no tām ir jāveic renovācija. Nomnieku pārcelšanās uz modernākiem birojiem, kas piedāvās augstākas kvalitātes tehniskos risinājumus, energoefektivitāti, modernāku iekšējo apdari un efektīvāku telpu plānojumu, turpināsies līdz ar ekonomiskās izaugsmes periodu.

Šī gada pirmajā pusgadā modernajam biroju fondam tika pievienotas trīs ēkas: Place Eleven, Katrīnas Osta un Tēraudlietuves biroju 2. kārta, kas atrodas Mūkusalas Biznesa Centra teritorijā, kopā pievienojot vairāk par 18 000 kvadrātmetriem iznomājamās biroju platības. Šogad ir plānots pabeigt LOFToffice būvniecību Akmeņu ielā 14 un Imperial Palace rekonstrukciju Brīvības bulvārī 21, kā arī dažus mazākus birojus Rīgas perifērijā.

Nomas maksas šī gada pirmajā pusgadā nav mainījušās, lai gan gada griezumā ir novērojams neliels pieaugums vidēji par 5%. Prasītās nomas maksas A klases birojiem ir sākot no 14,00-17,00 eiro/kv m/mēn (neieskaitot papildus maksājumus un nodokļus), B klases biroji tiek iznomāti, sākot no 8,00 līdz 13,50 eiro/kv.m/mēn. Ir novērots neliels nomas maksas samazinājums vai labāks piedāvājums telpām, kuras tirgū tiek piedāvātas atkārtoti pēc iepriekšējo nomnieku aiziešanas un kurās ir izveidojusies ilgtermiņa vakance.

Šī gada pirmajā pusgadā Rīgā biznesa ārpakalpojuma birojus atvēra divas jaunas starptautiskas kompānijas: BPO uzņēmums WebHelp un IT/BPO uzņēmums Arvato Systems Latvia, kas pieder Vācijas kompānijai "Bertelsmann SE & Co. KGaA". Interese par Rīgu – kā savu ārpakalpojuma centru (SSC/BPO) pārcelšanas vietu, no starptautiskajām kompānijām nav mazinājusies. Arī šogad CBRE Baltics aktīvi strādā ar kompānijām, kuras vēlas atrast sev birojus Baltijas valstu pilsētās. Diemžēl šī brīža moderno biroju piedāvājums Rīgā ir nekonkurētspējīgs ar kaimiņvalstīm un uzskatāms par trūkumu, lai varētu piesaistīt lielus nomniekus salīdzinoši īsā laika periodā.

Lai gan nekustamais īpašums nav noteicošais faktors lēmumu pieņemšanā par labu vienai vai citai valstij, kurā izvietot ārpakalpojumu centru, un prioritārie jautājumi ietver darbaspēka izmaksas, nodokļu politiku u.tml., tomēr lēmuma pieņemšanas beigu stadijā šis ir svarīgs aspekts. Bieži vien jaunā biroja vietas izvēle ietekmē arī darba spēka piesaisti, jo darbiniekiem biroja atrašanās vieta un kvalitāte ieņem arvien lielāku nozīmi.

Korporatīvā sektora darījumu pakalpojumu vadītāja Kristīne Jansone skaidro, ka Rīgā ir daudzi biroju ēku projekti skiču stadijā, kas gaida enkurnomniekus, lai uzsāktu būvniecību. Tas saistīts gan ar finansējuma piesaistīšanu, gan to, ka tādā veidā piedāvājums ir pilnībā atbilstošs konkrētajam klientam, un nav jāpielāgo jau eksistējoša ēka. Tomēr nomnieki ir piesardzīgi un pārsvarā izvēlas ēkas, kuras jau ir celtniecības stadijā. Jāņem vērā, ka izvēloties ēku, kurai vēl nav uzsākta būvniecība, nomniekam ir jārēķinās ar 1.5-2 gadu ilgu termiņu no nomas līguma noslēgšanas brīža līdz iespējai pārcelties uz jaunajām telpām. Turklāt pastāv risks, ka ēkas nodošana ekspluatācijā var aizkavēties, piemēram, ieilgstot skaņošanas procesiem ar atbildīgajiem dienestiem. Savukārt starptautiskajiem uzņēmumiem, kuri jau ir izvēlējušies mītnes valsti un izskata iespēju atvērt savu pārstāvniecību Latvijā, parasti ir jāatver birojs un jāuzsāk darbība 6-9 mēnešu laikā.

Tirgus izpētes un konsultāciju pakalpojumu direktore Vineta Vigupe paredz pozitīvas tendences Rīgas biroju tirgū: pieprasījums ir aktīvs un, turpinoties ekonomikas izaugsmei, kompānijas arvien vairāk pieņems lēmumus par labu energoefektīvākām un modernākām ēkām ar efektīvāku plānojumu.

Fakti par 2017. gada 2. ceturksni

  • Modernais biroju tirgus: 608 000 kv.m, šī gada 2. ceturksnī reģistrēts 2,3% pieaugums gada griezumā
  • Brīvo telpu īpatsvars: 3,8% (samazinājums par 0.3 procentu punktiem, salīdzinot ar 2016. gada jūliju)
  • Noslēgti jauni līgumi par biroju telpām (neieskaitot pārjaunojumus vai līguma termiņa pagarinājumus): 4500 kv.m

 Par CPB Real Estate Services

CPB Real Estate Services ir globālā komercīpašumu pakalpojumu uzņēmuma CBRE pārstāvis Baltijas valstīs (CBRE Baltics). CBRE ir pasaules lielākais uzņēmums komercīpašumu pakalpojumu sniegšanas jomā (balstoties uz 2016. gada ienākumu apjomu), kuram ir aptuveni 75,000 darbinieki (neskaitot saistīto uzņēmumu darbiniekus). CBRE ir vairāk kā 450 biroji dažādās pasaules valstīs (neskaitot saistīto uzņēmumu birojus), kas sniedz pakalpojumus nekustamo īpašumu īpašniekiem, investoriem un nomniekiem.  

CBRE Baltics piedāvā plašu integrētu pakalpojumu spektru, ieskaitot nekustamo īpašumu pārvaldību, projektu vadību, vērtēšanu, iznomāšanu, pārdošanu un iegādi, stratēģisko izpēti un konsultācijas.  Vairāk informācijas atradīsiet mājaslapā www.cbre.eu un www.cbre.lv.

 Lai iegūtu papildu informāciju par Jūsu interesējošiem jautājumiem, lūdzam sazināties ar:

Vineta Vigupe,

Tirgus izpētes un konsultāciju pakalpojumu direktore

+(371) 29162408

Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

www.cbre.lv

 

 

Pēdējo reizi rediģētsPiektdiena, 28 Jūlijs 2017 08:38
atpakaļ uz augšu